152k views
25 votes
If 10 cakes cost $30 then, what would be the cost of 25 cakes? Please help

2 Answers

6 votes

Answer:

$75

Explanation:

first find the unit price

30/10= $3 per cake

since you want to know how much it would cost for 25 cakes... multiple teh number of cakes by the price of each cake...

25*3= $75

User Moskiteau
by
5.3k points
2 votes
first, find the price per cake
30/10 = 3

now just multiply!
3(25) = 75

the answer is $75
User Guleria
by
5.6k points