menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If a dozen eggs cost $ 1.35what is the unit cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If a dozen eggs cost $ 1.35what is the unit cost
asked
Jan 5, 2017
175k
views
2
votes
If a dozen eggs cost $ 1.35what is the unit cost
Mathematics
middle-school
Sova
asked
by
Sova
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
the unit price is 8.88 cents. You take the number your dealing with (dozen=12) and divide it by the price (1.35)
Eye Of Enigma
answered
Jan 12, 2017
by
Eye Of Enigma
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org