79.9k views
13 votes
$12.00 for 3 hours

Unit rate

User MrYanDao
by
7.0k points

2 Answers

9 votes

Answer:

$4/hour

Explanation:

12 ÷ 3 = 4

Therefore, $4 per hour.

User Channasmcs
by
7.3k points
12 votes

Answer:

$12 : 3h = $4/h

Unit rate : $4

Explanation:

User Asdasdad
by
7.5k points