184k views
2 votes
Pleaseee answer asap worth 17 pts

A delivery truck drove 203 miles in 3.5 hours. After unloading and loading new cargo, it traveled on another 243 miles for 4.5 hours.
What was the average speed of the truck over its entire route?


A.
55.75 mi/h







B.
56 mi/h







C.
58 mi/h







D.
63.7 mi/h

1 Answer

5 votes
speed=distance/time
average speed=(total distance)/(total time)

total distance=203+243=446
total time=3.5+4.5=8

average speed=(446)/(8)=55.75


answer is A
User Freaktor
by
7.0k points