86.3k views
2 votes
The cost for a company to manufacture x bracelets can be represented by the function c(x). complete the sentence below

If c(256)=1536, then the cost of the company is $ _______ to manufacture ____________ bracelets.
Answer 1: _______
Choices: 1536, 256
Answer 2
Choices: 1536, 256

User Shatnerz
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
c(x) ⇒ cost for a company
x = number of bracelets manufactured

c(256) = 1536

The cost of the company is $1,536 to manufacture 256 bracelets.

Unit cost may be derived by:

cost per bracelet = 1536/256 = 6

c(x) = 6x
c(256) = 6(256)
c(256) = 1536
User Demiculus
by
7.3k points
7 votes

Answer:

$ 1536, 256 bracelets

Explanation:

Here, c(x) represents the cost for a company to manufacture x bracelets.

Given that:

c(256) = 1536


\text{Number of bracelets manufacture} = 256

and


\text{Cost of the company} = \$1536

Therefore, the cost of the company is $ _1536______ to manufacture ____256________ bracelets

User Loic Duros
by
7.2k points