208k views
2 votes
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?

1 Answer

6 votes
To get the unit price per ounce, you just need to divide the price by the number of ounces, so

$8.40/24 = 30 (cents) per ounce

Hope this helped :)
User Marlenis
by
7.0k points