menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of
asked
Aug 24, 2017
114k
views
5
votes
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of the flooring per square foot?
Mathematics
middle-school
Ssayyed
asked
by
Ssayyed
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$5.00 is the answer because, i did 12x10 to find the whole size of the room which is 120 then i divided 600 by 120 to find out how much money one foot was of flooring.
Paul Oyster
answered
Aug 28, 2017
by
Paul Oyster
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 14, 2019
8.1k
views
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of
Ashwani Garg
asked
Feb 14, 2019
by
Ashwani Garg
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
8.1k
views
asked
Oct 10, 2024
74.0k
views
Ryan is installing new flooring in his house. Ryan can install 144 square feet of flooring in 3 hours. How much new flooring can Ryan install in 18 hours?
Nathan Hinchey
asked
Oct 10, 2024
by
Nathan Hinchey
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
4
votes
74.0k
views
asked
May 23, 2024
40.7k
views
A contractor is installing carpet at a cost of $4 per square foot to finish a room that measures 35 feet by 40 feet. What is the total cost of the flooring? (A) $1400 (B) $1600 (C) $1800 (D) $2000
Clx
asked
May 23, 2024
by
Clx
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
40.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org