114k views
5 votes
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of the flooring per square foot?

User Ssayyed
by
8.1k points

1 Answer

6 votes
$5.00 is the answer because, i did 12x10 to find the whole size of the room which is 120 then i divided 600 by 120 to find out how much money one foot was of flooring.
User Paul Oyster
by
7.9k points