38.1k views
3 votes
A 32 ounce bottle of water costs $1.92 what is the cost per ounce

2 Answers

2 votes
32 ounce = $1.92
1 ounce = ?

Solve:-

1.92 ÷ 32 = 0.06
$0.06 per ounce.

Check:
0.06 × 32 = 1.92
Correct!

$0.06 per ounce.
User Bhola Prasad
by
8.1k points
6 votes
The answer is 6 cents per ounce, which is simply solved by dividing the cost by the number of ounces. Have a nice day! :)
User Manuel Azar
by
8.3k points

No related questions found