229k views
4 votes
8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of each item

User Lordking
by
7.6k points

1 Answer

6 votes
1 kg of potatoes costs x, 1 kg of carrots costs y.

8x+5y=28 | :(-4)
2x+3y=11,2

-2x-1,25y=-7
2x+3y=11,2

3y-1,25y=11,2-7
1,75y=4,2
y=2,4

1 kg of carrots costs $2,4.

1 kg of potatoes costs:
2x+3*2,4=11,2
2x+7,2=11,2
2x=11,2-7,2
2x=4
x=2
1 kg of potatoes costs $2

User Deutro
by
8.3k points