213k views
0 votes
If it takes five men 20 hours to build a house how long would it take a man to do the job if they work at the same rate

2 Answers

4 votes
It would take him 5 × 20 = 100 hrs
User Mevrick
by
6.6k points
1 vote
this problem can be solved by inverse rule of three.
5 men--------------------20 hours
1 man-------------------- x

5 men*20 hours=1 man*x
x=(5 men*20 hours) / 1 man=100 hours.

answer: 100 hours.
User Dottedmag
by
6.9k points