228k views
1 vote
Hi There , Please I need your help and I hope you can help me !

1) What is the kinetic energy of an aircraft with a mass of 2.5*10^5 kg travelling at a speed of 3*10^2 m/s ?

2) What is the mathematical relationship between a^n and a^-n ? Explain


Thank you so much !

User Satya P
by
7.3k points

1 Answer

6 votes
Kinetic Energy = (1/2)mv².

where m = mass in kg= 2.5 * 10⁵kg = 250000 kg, v = velocity in m/s = 3*10² m/s = 300 m/s

Kinetic Energy = (1/2)*250000*300² = 0.5 * 250000 * 300 * 300

= 1.125 × 10¹⁰ Joules.


2) Relationship between aⁿ and a⁻ⁿ

a⁻ⁿ = 1 / aⁿ

or

aⁿ = 1 / a⁻ⁿ
User MichaelStoddart
by
7.1k points