128k views
5 votes
A 4 kg vase sits on a shelf at a height of 1.2m. How much gravitational potential energy is added tot eh base when it is lifted to a shelf of height 1.4 m?

User Gassa
by
6.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

7.84 J

Step-by-step explanation:

User Jmag
by
6.5k points
6 votes
Gravitational Potential Energy = mgh

In this case the gravitational potential energy added is that as a result of the change in height.

= mgΔh g ≈ 9.8m/s²

= mg(h₂ - h₁)

= 4*9.8*(1.4 - 1.2)

= 7.84J

GPE added = 7.84J
User Mario Vernari
by
6.9k points