40.1k views
1 vote
A bag of 8 apples costs $2.88.What is the cost of one apple?

User RMP
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

8 apples costs $2.88

1 apple cost $x


Let x be the cost for 1 apple

Solve x

x= 2.88/8

x= 0.36

The cost of 1 apple is 0.36


I hope that's help !

User Neteot
by
8.3k points
3 votes
2.88 / 8 = 0.36

You'd find the unit price by dividing the price by the number of the object.
User Amati
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.