99.7k views
5 votes
A student bought 1 box of crayons and 5 reams of paper for $54. She bought 5 boxes of crayons and 3 reams of paper $50. what is the cost of each box of crayons and each ream of paper?

1 Answer

3 votes
lets solve it using a system of equations, c is the price of crayons and p the price of reams of paper, so we have:
1c + 5p = 54
5c + 3p = 50
those equations represent the situation. Lets solve the system multiplying the first equation by -5 and adding it to the second, we have:
-5c - 25p = -270
5c + 3p = 50
---------------------
0 - 22p = - 220
22p = 220
p = 10
and now substitute in the original equation:
1c + 5p = 54
1c + 5(10) = 54
c = 4
User Divyesh Savaliya
by
8.0k points