46.7k views
3 votes
Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend in all?

User Thedjaney
by
7.3k points

2 Answers

2 votes
Solutions

Given --

1 pound = $ 1.68

Calculations

To find how much 4 pounds cost multiply by 4.

1.68 x 4 = 6.72

To find .5 divide 1.68 by 2 and add it to 6.72.

1.68 ÷ 2 = 0.84

6.72 + 0.84 = 7.56

She spent $ 7.56
User Sahinakkaya
by
6.9k points
3 votes
we just need to multiply the amount of pounds and the cost of each one of them, that is:
spent = 4.5*1.68
= 7.56
so she spent $7.56
User Maximilian Dietel
by
7.3k points