50.3k views
18 votes
A company's relevant range of production is 10,000 to 15,000 units. When it produces and sells 12,000 units, its unit costs are as follows: Amount per Unit Direct materials $ 10.00 Direct labor $ 6.00 Variable manufacturing overhead $ 1.50 Fixed manufacturing overhead $ 5.00 Fixed selling expense $ 3.50 Fixed administrative expense $ 2.00 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.50 What is the incremental cost incurred if the company increases production from 12,000 to 12,001 units

User Dougvk
by
8.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

14.002

Step-by-step explanation:

User Timothy Klenke
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories