24.5k views
4 votes
Find the rate and unit rate of $7.96 for 5 pounds

User Riley Hun
by
8.5k points

2 Answers

3 votes

Answer: $1.59 per pound

Explanation:

$7.96 for 5 pounds

7.96 ÷ 5 = 1.592

1.592 rounded up to the nearest hundredth place is 1.59

User Ni
by
8.2k points
1 vote

(7.96\ dollars)/(5\ pounds)=1.592\ dollars/poundAnswer here
User Dmnkhhn
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories