97.3k views
3 votes
Suppose that a block is pulled 16 meters across a floor. What amount of work is done if the force used to drag the block is 22 N?

User QJake
by
6.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

352 J

Step-by-step explanation:

User Fnu
by
7.0k points
3 votes
Work done = Force * Displacement

= 22N * 16m

= 352 Nm

Work done = 352 Joules.
User Sooniln
by
6.6k points