menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dave wants to install carpet in his room. The room is rectangular in shape with a length of 16 feet and a width of 12 feet. If the total cost of installing the carpet is $288, what is the unit price of
asked
Jun 16, 2017
85.3k
views
0
votes
Dave wants to install carpet in his room. The room is rectangular in shape with a length of 16 feet and a width of 12 feet. If the total cost of installing the carpet is $288, what is the unit price of carpet per square foot?
Mathematics
middle-school
Sanchit Patiyal
asked
by
Sanchit Patiyal
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Ok so the width is 12 and the length is 16 so we will multiply those: 12 x 16=192 so now we divide 288 by 192= 1.5 or %1.50 so the answer is %1.50 per square foot Hope this helped!!
Robin Layfield
answered
Jun 16, 2017
by
Robin Layfield
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Hello there!
If you multiply 12 by 16, you get 192. Divide 288 by 192 ( being the total amount of square feet. ) and you get 1.5, essentially being $1.50 per square foot.
To check this, multiply 192 by 1.5 and you will get 288.
Djole
answered
Jun 19, 2017
by
Djole
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 14, 2021
194k
views
Aladdin wants to purchase some new magic carpets for Jasmine. He goes to Magic Carpets R Us and is able to get 16 magic carpets for $288. How much does Aladdin pay for each magic carpet?
Momodou
asked
Mar 14, 2021
by
Momodou
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
194k
views
asked
Oct 27, 2021
55.4k
views
Aladdin wants to purchase some new magic carpets for Jasmine. He goes to Magic Carpets R Us and is able to get 16 magic carpets for $288. How much does Aladdin pay for each magic carpet? Create an equation,
Jacob Cavin
asked
Oct 27, 2021
by
Jacob Cavin
9.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
55.4k
views
asked
Mar 27, 2023
52.2k
views
After installing the carpet, Betty decides to install a wood molding around the living room from the last problem. The molding will go around the entire room (15feet long by 15 feet wide). The molding
Justinl
asked
Mar 27, 2023
by
Justinl
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
52.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org