229k views
8 votes
Ray paid $46.25 for 8.75 gallons of gas. What is the unit rate of gas in dollars, per gallon ?

User Giohji
by
6.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:


(46.25)/(8.75)= $5.28/gallon

Explanation:

User Shivang Trivedi
by
9.1k points
7 votes

Answer:

$5.28571429 per gallon

Explanation:

$46.25 divided by 8.75

You can round this 5.3 or 5.29.

User Ramo
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories