94.0k views
2 votes
A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. If 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?

2 Answers

5 votes

Answer:The answer is 1.58

User Dinesh Ahuja
by
7.7k points
4 votes
If you would like to know what is the unit price per ounce of the candy, you can calculate this using the following steps:

1 gram ... 0.03527 ounces
340.23 grams = 340.23 * 0.03527 ounces = 11.999 ounces ... 12 ounces
12 ounces ... $18.99
1 ounce ... $x = ?

12 * x = 18.99 * 1
12 * x = 18.99 /12
x = 18.99 / 12
x = $1.5825

The unit price per ounce of the candy is $1.58.
User Lekhnath
by
8.1k points