22.4k views
4 votes
The dimensions of a block are 4m x 3m x 2m and the relative density is 2.7. what is its mass?

User Jurajo
by
7.6k points

1 Answer

1 vote
the density is defined as the quotient of the mass by the volume, lets calculate the volume, we have density, we can solve for the mass.
volume = 4*3*2 = 24 m^2
density = mass/volume
mass = density*volume
mass = 2.7*24
mass = 64.8
we don't know the units because we do not know the density units
User Datazang
by
7.6k points