8.3k views
5 votes
Leon bought 17 boxes of crayons for $22.85. How much did he pay for each box of crayons?

2 Answers

1 vote
1.34$ because you didvide 22.85 by 17 and get 1.3441176
User Arnyeinstein
by
6.8k points
5 votes
that represents an easy direct division, we divide:
$22.85 / 17 boxes = 22.85/17
= 1.34 dollars per box of crayon
that is the cost
User Vern
by
7.3k points