59.6k views
0 votes
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?

User ANJYR
by
8.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

4.289534884 or it is about 4.3 dollars

Explanation:

Because it cannot be divided into an actual real number like 2 or 5, so you must either round it or keep the whole thing. (depends what the question wants you to do).

User Surjit Samra
by
8.8k points
1 vote
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
User Bob Wintemberg
by
7.3k points

No related questions found