The same question exists with the following choices.
A. 56.8 g/min
B. 227 g/min
C. 908 g/min
D. 13,600 g/min
The correct answer is letter C. 908 g/min.
Rate of reaction = change in conc of products (conc of products formed)/ time required.
data is 0.8 moles in 15 sec.
we can simply put it in formula and solve it but the answers are in units of g/min whereas data is in moles/sec.
lets convert it then!
mass in grams= moles x molar mass
molar mass of P4O10= 31*4 + 10*16= 284grams/mole
mass in grams = 0.8 x 284 = 227.2 g
time = 15 s
convert in min by dividing by 60
t= 15/60 = 0.25min
now put in formula = 227.2 / 0.25 = 908 g/min