menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Prepackaged rolled oats cost $4.96 for a 42 ounce container. What is the unit price of the rolled oats?
asked
Jul 2, 2017
134k
views
4
votes
Prepackaged rolled oats cost $4.96 for a 42 ounce container. What is the unit price of the rolled oats?
Mathematics
middle-school
Aozkan
asked
by
Aozkan
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Unit price=price per ounce
So divide $4.96 by 42 and round to the nearest tenth.
4.96/42=0.10
So unit price $0.10 per ounce
Kolodach
answered
Jul 8, 2017
by
Kolodach
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 20, 2024
225k
views
What must labels of prepackaged medications for hospital/nursing home patients contain?
Michael Griffiths
asked
Sep 20, 2024
by
Michael Griffiths
8.6k
points
Medicine
college
1
answer
2
votes
225k
views
asked
Dec 27, 2024
211k
views
What are the labeling requirements for drugs prepackaged for emergency use? (i.e. RSI kits, code carts)
Khadija Daruwala
asked
Dec 27, 2024
by
Khadija Daruwala
7.4k
points
Medicine
college
1
answer
3
votes
211k
views
asked
Mar 18, 2024
155k
views
More engaging prepackaged content Litmos uses an in-house course production studio
Maanas Royy
asked
Mar 18, 2024
by
Maanas Royy
7.9k
points
Computers and Technology
high-school
1
answer
1
vote
155k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org