menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Who makes more money per hr sonya $417.96 worked 27 hrs. taylor $495.36 worked 32 hrs.
asked
Sep 9, 2017
48.5k
views
3
votes
Who makes more money per hr sonya $417.96 worked 27 hrs. taylor $495.36 worked 32 hrs.
Mathematics
high-school
Topr
asked
by
Topr
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
They both make the same amount of money $15.48 per hour... $417.96/27 = $ 15.48 $495.36/ 32= $15.48
Jitsusama
answered
Sep 9, 2017
by
Jitsusama
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
lets find the unit rate for each person.
Sonya:
$417.96 for 27 hrs
417.96 ÷ 27 =
15.48
$15.48 per hr
Taylor:
$495.36 for 32 hrs
495.36
÷ 32 =
15.48
$
15.48 per hr
$
15.48 = $
15.48
They both make the same amount of money per hr.
Mhrabiee
answered
Sep 15, 2017
by
Mhrabiee
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 17, 2024
69.4k
views
If you have a $100,000 fully amortizing fixed-rate mortgage (FRM) with a 5% interest rate for 30 years, your accrual and pay rate are for the first month are _______ and _________, respectively A. $417
Chagbert
asked
Nov 17, 2024
by
Chagbert
8.8k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
69.4k
views
asked
Apr 24, 2024
56.8k
views
A couple wants to purchase a home listed for $460,000 using one of the spouse's VA entitlement. If the maximum VA loan is $417,000 and the property receives a certificate of reasonable value (CRV) of $457,
BeardedInBinary
asked
Apr 24, 2024
by
BeardedInBinary
8.3k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
56.8k
views
asked
Jun 26, 2024
162k
views
Ayayai Corp. purchased machinery for $417,000 on May 1, 2023. It is estimated that it will have a useful life of 10 years, residual value of $17,000, production of 160,000 units, and 20,000 working hours.
Vamshavardhan Reddy
asked
Jun 26, 2024
by
Vamshavardhan Reddy
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
162k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org