129k views
2 votes
How many moles of ethyl alcohol, C2H6O, are in a 36.0g sample

1 Answer

5 votes
Molar mass C₂H₆O = 12* 2 + 1*6 + 16 = 46 g/mol

Number of moles:

n = mass / molar mass

n = 36.0 / 46

n = 0.7826 moles

hope this helps!
User Tie
by
6.8k points