160k views
3 votes
If the revenue for the week is $2000, and labor consists of two workers earning $8.00 per hourwho worked 40 each, what is labor cost as a percentage of revenue?

1 Answer

6 votes
Labor costs of the workers at $8 per hour working 40 hours each=$640
Revenue for the week=$2000
therefore labor cost as a percentage of revenue would be=32%
User Ardenne
by
6.9k points