217k views
5 votes
What is the mass of 2.50 ×1022 molecules of NaOH

User Happenask
by
6.9k points

1 Answer

1 vote
Molar Mass NaOH = 40.0 g/mol

40 g ----------6.02x10²³ molecules
?? g ---------- 2.50x 10²² molecules

Mass = 2.50x10²² * 40 / 6.02x10²³

Mass = 1x10²⁴ / 6.02x10²³

Mass = 1.6611 g

hope this helps!
User Daniel Hill
by
7.4k points