105k views
1 vote
a science teacher ordered $660 worth of microscopes and dissection kits for the new science lab. A total of 22 microscopes and 44 dissection kits were ordered. A microscope costs three times as much as a dissection kit. What is the cost of each item?

User Junkie
by
7.4k points

1 Answer

0 votes
To solve this problem, you should write a system of equations, letting the variable m represent the amount of microscopes bought and d the number of dissection kits bought.

we know that the cost of 22 microscopes and 44 dissection kits equals 660 dollars, or

22m + 44d = 660

we also know that a microscope costs 3 times as much as a dissection kit or

m = 3d

lets use the substitution strategy to solve this system of equations. we get one equation,

66d + 44d = 660

then we should combine like terms on the left side of the equation

110d = 660

and finally divide by 110 to get

d = 6

when we put this value back into one of our original equations, we get

m = 18

therefore, the science teacher ordered 6 dissection kits and 18 microscopes
User Bhordupur
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories