40.6k views
2 votes
A jet flew at a constant of 350 miles per hour for 6 hours and 30 minutes. What distance did the jet travel?

A) 980 Miles
B) 2,100 Miles
C) 2,205 Miles
D) 2,275 Miles

Please help and if you do Thank you ^_^

User Stil
by
6.7k points

2 Answers

7 votes
The answer is D.

350 multiplied by 6 is equal to 2100

350 * 0.5 (30 minutes) is equal to 175

2100 + 175 = 2275
User Sergei S
by
7.3k points
3 votes
Okay so, what i did was
350 x 6= 2,100
350 / 2= 175 (for the thirty minutes)
2,100 + 175= 2,275

Answer: 2,275
Hope i helped <3
User Rahul Sagore
by
7.4k points