197k views
0 votes
Which is the better value?

A. 6 ounces of hot Cheetos for $2.16
B. 10 ounces of hot Cheetos for $2.70

User Atabrizi
by
8.0k points

2 Answers

12 votes

Answer:

B

Explanation:

2.16/6 = 0.36 cents per 1 ounce

2.70/10 = 0.27 center per 1 ounce

Therefore B. 10 ounces of hot Cheetos for $2.70

User Vre
by
8.7k points
7 votes
A. 6 ounces of hot cheetos
User Dewsworld
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories