Mom pays $116 each week for groceries plus $28 for each fast-food dinner. She has $200 to spend each week for all the family's food. Which equation can mom use to find f, the number of times fast-food can be bought, when exactly $200 is spent on food for the week?
A) 28 + 116 f = 200
B) 116 + 28 f =200
C) 28 f = 200
D) 116 f =200