217k views
5 votes
The height of a cone-shaped statue is 9 ft, and the diameter is 12 ft. What is the volume of the statue? Use 3.14 to approximate pi, and express your final answer to the nearest tenth. ft3   PLZ HELP

2 Answers

2 votes

Answer:

≈ 339.1 ft^3

Explanation:

Height = 9 ft

Radius = Diameter/2 = 12/2 = 6 ft

Volume of a cone = 1/3πr²h

= 2/3 × 3.14 × 6 × 6 × 9

= 339.12 ≈ 339.1 ft^3

User Ifixthat
by
7.1k points
5 votes
Height = 9 ft
Radius = Diameter/2 = 12/2 = 6 ft
Volume of a cone = 1/3πr²h
= 2/3 × 3.14 × 6 × 6 × 9
= 339.12 ≈ 339.1 cubic foot.
User SteveMellross
by
7.1k points