3.9k views
1 vote
A deer with a mass of 146kg is running head on toward you with a speed of 17 m/s. You are going north. Find the momentum of the deer .

User Comet
by
6.6k points

2 Answers

0 votes
Momentum = Mass * Velocity = 146 * 17 = 2482 kgm/s
User Joe Keene
by
7.0k points
0 votes

Answer : The momentum of the deer is, 2482 kg.m/s

Explanation :

Momentum : It is defined as the motion of a moving body. Or it is defined as the product of mass of velocity of an object.

Formula of momentum is:


p=mv

where,

p = momentum = ?

m = mass = 146 kg

v = velocity = 17 m/s

Now put all the given value in the above formula, we get:


p=(146kg)* (17m/s)


p=2482kg.m/s

Therefore, the momentum of the deer is, 2482 kg.m/s

User Ashutosh Kushawaha
by
6.3k points