223k views
2 votes
A floor of a large hall is in the shape of a rectangle. It is to be covered with square tiles that each have an area of 16 square feet. If the length of the floor is 52 yards and width is 40 yards, how many tiles are needed to cover the floor?

User Tai Dao
by
7.3k points

1 Answer

2 votes
Area of square tiles = 16 ft²

Area of rectangular floor = 52 yards * 40 yards = 2080 yards²


Number of square tiles needed = Area of Rectangular floor / Area of square tiles

3feet = 1 yard

Number = 2080 yards² / 16 ft²

= 2080 * (3 ft)² / 16 ft² having substituted

= 2080 * 3² ft² / 16 ft²

= (2080 *9) / 16

= 1170

So 1170 tiles are needed.