menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound.…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound.…
asked
Jun 8, 2017
202k
views
0
votes
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Mathematics
high-school
Sazh
asked
by
Sazh
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
0.80 is the answer
Explanation:
Vit Ias
answered
Jun 9, 2017
by
Vit Ias
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
Given:
Grocery store: 8 ounces of blueberries = $2.80
Farmer's market : 14 ounces of blueberries = $4.20
1 pound = 16 ounces.
Unit rate: per ounce
Grocery store: $2.80 ÷ 8 oz = $0.35 per ounce
Farmer's market: $4.20 ÷ 14 oz = $0.30 per ounce
Unit rate per pound
Grocery store: $0.35 per ounce * 16 ounces = $5.60 per pound
Farmer's market: $0.30 per ounce * 16 ounces = $4.80 per pound
Srilakshmi
answered
Jun 13, 2017
by
Srilakshmi
9.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 9, 2024
5.3k
views
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares
Adergaard
asked
Jun 9, 2024
by
Adergaard
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
5.3k
views
asked
Jun 11, 2017
138k
views
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares
Jeagr
asked
Jun 11, 2017
by
Jeagr
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
138k
views
asked
Oct 4, 2017
211k
views
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmers market, blueberries cost $4.20 for14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares
Skypjack
asked
Oct 4, 2017
by
Skypjack
7.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org