137k views
9 votes
B. 54 oz of baker's chocolate costs

$9.72. What is the cost per ounce?
A $0.18
C $4.32
B $1.80
D $524.88
I need help nowwwwww

1 Answer

9 votes

Answer:

The correct answer would be "A"

Explanation:

You would take the total cost and divide it by however many ounces are there. In this case, take 9.72 and divide by 54. There you get 0.18 cents per ounce. You can go back and check it, so multiply 54 by 0.18 and you get 9.72.

User Bcjohn
by
7.0k points