menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
asked
Feb 11, 2017
84.0k
views
2
votes
Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Kishore Yekkanti
asked
by
Kishore Yekkanti
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The unit price is $32.50 because 65 divided by 2 is 32.50
Emma Burrows
answered
Feb 17, 2017
by
Emma Burrows
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 20, 2017
51.4k
views
Why are pickles stored in glass jars not metal jars ?
Sean Copenhaver
asked
Jul 20, 2017
by
Sean Copenhaver
7.2k
points
Chemistry
middle-school
1
answer
3
votes
51.4k
views
asked
Jan 2, 2018
35.8k
views
Read the excerpt from “Autumn” by Jean Starr Untermeyer. Great jars laden with the raw green of pickles, Standing in a solemn row across the back of the porch, Exhaling the pungent dill; In the excerpt,
Pradi KL
asked
Jan 2, 2018
by
Pradi KL
7.7k
points
English
college
2
answers
1
vote
35.8k
views
asked
Jul 20, 2018
91.2k
views
There were 5 1/3 jars of pickles.Ann and her friend ate 1 1/3 jar. How many jars of pickles are left?
Omkar Sabade
asked
Jul 20, 2018
by
Omkar Sabade
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
91.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org