3.8k views
5 votes
The earth exerts a gravitational force of 500 N on an object. What is the mass of the object in kg

User ADEpt
by
7.2k points

1 Answer

1 vote
if the earth exerts a gravitational force of = 500 N

Weight = 500N

mg = 500N g = 9.8 m/s²

m*9.8 = 500

m = 500/9.8

m = 51.02 kg
User Leonid
by
7.0k points