2.4k views
16 votes
Kyler wanted to pay no more than$ 0.62 per litter of orange juice. if he purchased 12 litters for $7.58. Did he pay under $0.62?

Can someone please answer this quickly i'll give 16 pts
its based on unit rates

User Till Ulen
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

No he payed $0.63 per liter.

Explanation:

Okay to solve this you would divide the price payed by the number of liters purchased. So 7.58/12. When we divide this, we get 0.631666667. Rounded this is 0.63. So no he did not pay 0.62.

User Sean Huber
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.