161k views
25 votes
Suppose you were to construct a barometer using a fluid with a density of 1.22 g/mL. How high would the liquid level be in this barometer if the atmospheric pressure was 755 torr? (Mercury has a density of 13.6 g/mL.)

1 Answer

10 votes

Answer:

The liquid in this barometer would be 8416.393 milimeters.

Step-by-step explanation:

Since hydrostatic pressure is directly proportional to fluid density (
\rho), measured in grams per mililiter, and height of fluid (
h), measured in milimeters. Two barometers with distinct fluids are equivalent when both have the same hydrostatic pressure. Then, we construct the following relationship:


\rho_(w)\cdot h_(w) = \rho_(Hg)\cdot h_(Hg) (1)

Where:


\rho_(w),
\rho_(Hg) - Densities of fluid and mercury, measured in grams per mililiter.


h_(w),
h_(Hg) - Heights of fluid and mercury columns, measured in milimeters.

If we know that
\rho_(w) = 1.22\,(g)/(mL),
\rho_(Hg) = 13.6\,(g)/(mL) and
h_(Hg) = 755\,mm, then the liquid level of this barometer is:


h_(w) = (\rho_(Hg)\cdot h_(Hg))/(\rho_(w))


h_(w) = (\left(13.6\,(g)/(mL) \right)\cdot (755\,mm))/(1.22\,(g)/(mL) )


h_(w) = 8416.393\,mm

The liquid in this barometer would be 8416.393 milimeters.

User Mikel
by
7.6k points