63.0k views
5 votes
If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

User Pypyodbc
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

You can solve this using ratio and proportion.

2 pounds of strawberries/ $4.50 = 3 pounds of strawberries/ N

N = 3 pounds of strawberries/ (2 pounds of strawberries/ $4.50)

N = 6.75 dollars

User Sowvik Roy
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories