24.6k views
2 votes
What is the mass of an object that creates 33,750 joules of energy by traveling at 30 m/sec?

User Andam
by
6.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:

M=75

Step-by-step explanation:

33750=1/2x M x30²

30x30=900

1/2x900=450

33750/450=75

User Colin Zhong
by
7.3k points
5 votes
The Energy is Kinetic Energy.

Kinetic Energy = 1/2*mv², Where m is mass in kg, v is velocity in m/s

Energy is 33750 Juoles, v = 30m/s

1/2*mv² = E

1/2*m*30² = 33750

m = (2*33750) / (30²) Using a calculator

m = 75 kg

Mass of object is 75 kg.
User Spodger
by
6.6k points