menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
asked
Jun 14, 2017
70.1k
views
5
votes
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
Mathematics
middle-school
Daniel Eisenreich
asked
by
Daniel Eisenreich
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
Matheus Azevedo
answered
Jun 19, 2017
by
Matheus Azevedo
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org