menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A toaster pastry company produces 328 cases of pastries each day. Each case contains 245 pastries. How many individual pastries are made each day?? A) 573 B) 3,608 C) 80,360 D) 68,920
asked
Nov 26, 2017
168k
views
0
votes
A toaster pastry company produces 328 cases of pastries each day. Each case contains 245 pastries. How many individual pastries are made each day??
A) 573
B) 3,608
C) 80,360
D) 68,920
Mathematics
middle-school
Lee Oades
asked
by
Lee Oades
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
C) 80,360 you multiply the number of cases by the number of pastries in each case.
Tom Solid
answered
Nov 30, 2017
by
Tom Solid
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 23, 2021
35.0k
views
A 9-pack of toaster pastries costs $3.60. What is the unit price? per pastry
Cody Gustafson
asked
Jan 23, 2021
by
Cody Gustafson
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
35.0k
views
asked
Oct 7, 2024
77.3k
views
A bakery sold 120 cakes and pastries for a total of $1,600. If a cake costs $20 and a pastry costs $10, how many cakes were sold?
JSDBroughton
asked
Oct 7, 2024
by
JSDBroughton
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
77.3k
views
asked
May 7, 2024
197k
views
Martin's terrific pastry shop charges customers a $10 entry fee, which allows them to purchase any item for $3. How many pastries can Lamra purchase with $56? a) 15 pastries b) 16 pastries c) 17 pastries
Paulius Zaliaduonis
asked
May 7, 2024
by
Paulius Zaliaduonis
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org