63.3k views
2 votes
What is the pH of a 0.025 M [OH−] solution?
a. 0.94
b. 1.60
c. 9.60
d. 12.40

2 Answers

7 votes

Answer:

D) 12.40

Step-by-step explanation:

plato

User Mark Bramnik
by
8.3k points
3 votes

Answer : The correct option is, 12.40

Explanation : Given,

Concentration of
OH^- ion = 0.025 M

First we have to calculate the pOH.


pOH=-\log [OH^-]


pOH=-\log (0.025)


pOH=1.6

Now we have to calculate the pH.


pH+pOH=14\\\\pH=14-pOH\\\\pH=14-1.6=12.40

Therefore, the pH of a solution is, 12.40

User Gans
by
6.9k points