Kinetic Energy = (1/2) (mass) (speed squared)
Mass = 100 kg
Speed = 10 km/s = 10,000 m/s
Speed squared = 100,000,000 m²/s²
1/2 (M)(V²) = 1/2 (100) (100,000,000) = 5,000,000,000 joules (5 x 10⁹ J)
That's 5 billion joules.
That's the amount of energy a 100-watt light bulb uses in 579 days.