Answer:
Original price of the shirt was $18.75.
Explanation:
Let original price of the shirts is $x
Since the selling price of each shirt was 80% of the original price, the selling price will be = 80% of x
= (0.80)x
Since each shirt was sold for $15, the selling price will be represented by
(0.80)x = 15
x =

= $18.75
Therefore, the original price of the shirt was $18.75.